Wiolończela to instrument muzyczny z rodziny smyczkowych, który od wieków zachwyca swoim dźwiękiem i eleganckim wyglądem. Ale ile strun właściwie ma ta piękna i pełna historii gitara?
Ile strun ma wiolonczela?
Standardowo, wiolonczela posiada 4 struny. Są one napięte w określony sposób i strojone w odpowiednie dźwięki, aby stworzyć pełny zakres brzmień. Trzy z tych strun są wykonane z metalu, natomiast czwarta jest zrobiona z jelit zwierzęcych.
Historiczne odstępstwa od standardu
W przeszłości, w zależności od epoki i regionu, wiolonczela mogła mieć różną liczbę strun. Na przykład, w czasach baroku, instrumenty tego typu mogły posiadać od 5 do 7 strun. Było to podyktowane potrzebą uzyskania szerszego spektrum dźwięków i możliwością wydobycia bardziej skomplikowanych melodii.
Innym razem, w 18 wieku, wiolonczela mogła mieć aż 6 strun – pojawiła się wtedy tzw. „piąta struna”, która miała umożliwić grę w tonacjach wysokich.
Jakie są funkcje poszczególnych strun?
Z czterech strun, jakie posiada standardowa wiolonczela, trzy z nich służą do grania melodii. Są to struny najczęściej używane podczas wykonywania utworów muzycznych i to na nich skupia się większość akcji w trakcie gry. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie pełnego i wyrazistego dźwięku.
Struny pomocnicze i rezonansowe
Czwarta struna, wykonana z jelit zwierzęcych, pełni odmienną rolę. Jest ona struną rezonansową, która dodaje instrumentowi głębi i bogactwa brzmienia. Nie służy do grania melodii, ale wspiera pozostałe struny i wprowadza specyficzny dźwięk rezonansowy.
Oprócz głównych strun melodycznych, przy niektórych wiolonczelach można spotkać również struny pomocnicze, które pełnią rolę akompaniamentu lub uzupełnienia brzmienia. Są one strojone na dźwięki o określonym charakterze, które wzbogacają i urozmaicają grę.
Podsumowując, standardowa wiolonczela ma 4 struny, z których trzy służą do grania melodii, a czwarta pełni rolę struny rezonansowej. Jednak w historii instrument ten przyjmował różne formy, co przełożyło się na odstępstwa od standardowej liczby strun. To właśnie ta różnorodność sprawia, że wiolonczela jest tak fascynującym instrumentem muzycznym.