Nomenklatura profesjonalnie określa instrumenty smyczkowe jako chordofony smyczkowe. Są to instrumenty charakteryzujące się pewnym sposobem tworzenia dźwięku. Dźwięk bowiem powstaje poprzez wywoływanie wibracji strun. Struny wprawiane są w wibrację przy pomocy smyczka. Instrumenty smyczkowe najczęściej można zobaczyć w orkiestrach symfonicznych. Rzadziej ich brzmienie jest stosowane w muzyce elektronicznej, lecz również można je tam spotkać.
Podział instrumentów smyczkowych
Mówiąc o instrumentach smyczkowych, warto rozpocząć ich podział od najprostszego kryterium, czyli budowy instrumentu. Instrumenty smyczkowe można bowiem podzielić na te klasyczne i te nowoczesne.
Klasyczne łączy budowa i oczywiście obecność smyczka. Takie instrumenty składają się z metalowych strun, pudła rezonansowego, gryfu oraz mostka. Podstawową różnicą jest ich rozmiar, który odgrywa kluczową rolę w brzmieniu wydobywającego się dźwięku.
Klasyczne instrumenty smyczkowe to:
- skrzypce
- wiolonczele
- altówki
- kontrabasy
Oprócz klasycznych instrumentów smyczkowych popularność zyskują wersje nowoczesne, które zazwyczaj nie mają pudła rezonansowego. Jest to odpowiedź na rozwój technologii i potrzebę bardziej nowoczesnego brzmienia. Nowoczesne instrumenty smyczkowe posiadają struny, mostek, smyczek oraz gryf. Dźwięk najczęściej w tego typu instrumentach uzyskiwany jest poprzez wibracje strun uzyskane sygnałem elektrycznym przekazywanym przewodem na słuchawki lub głośniki.
Nowoczesne instrumenty smyczkowe to:
- wiolonczele elektryczne,
- skrzypce elektryczne,
- altówki elektryczne,
- kontrabasy elektryczne.
Skrzypce – charakterystyka
Jak wspomniano wcześniej podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi instrumentami smyczkowymi jest ich rozmiar. Ma on bardzo duży wpływ na wysokość dźwięków, jaki można wytworzyć w instrumencie. Zależność jest taka, że im większe pudło rezonansowe, tym brzmienie jest bardziej basowe i głębsze.
Skrzypce są najmniejszym i najczęściej wybieranym instrumentem smyczkowym. Z uwagi na swój mały rozmiar mogą wytwarzać dźwięki od g do g4. Podstawowy rozmiar skrzypiec to 59 cm, lecz na rynku można spotkać także modele mniejsze. Wiąże się to z koniecznością dopasowania skrzypiec do wzrostu użytkownika. Gra na skrzypcach jest niezwykle trudna i wymaga wielu lat ćwiczeń. Polega ona na trzymaniu instrumentu na lewym ramieniu, lewa ręka dociska się struny do gryfu, a prawa ręka porusza smyczkiem.
Altówka – charakterystyka
Altówka i skrzypce są do siebie bardzo podobne. Ich odróżnienie dla laika może być trudne. Sposób gry jest bowiem identyczny. Najprościej mówiąc altówka to trochę większe skrzypce. Altówki mają bowiem więcej niż 60 cm długości. W związku z większym rozmiarem altówki mają także większe pudło rezonansowe i dźwięki wytwarzane w tym instrumencie są zdecydowanie niższe i głębsze niż w przypadku skrzypiec.
Instrumenty smyczkowe są bardzo popularne, szczególnie w orkiestrach symfonicznych. Dzięki ich unowocześnionym wersjom coraz częściej zostają one wykorzystywane do tworzenia muzyki rozrywkowej.
Zobacz także: https://dobrebrzmienie.pl/zbigniew-wodecki-lubie-wracac-tam-gdzie-bylem-tekst/