dobrebrzmienie.pl

Blog o muzyce, wydarzeniach muzycznych i kulturze.

Muzyka

Jakie są rodzaje muzyki?

Jakie są rodzaje muzyki?

Wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje muzyki, a także jak je można między sobą rozpoznać. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także zapoznać się z najpopularniejszymi gatunkami muzycznymi.

W tym artykule omawiamy rodzaje muzyki takie jak:

  • Pop
  • Rock
  • Blues
  • Soul
  • R&B
  • Jazz

Pop

Wśród różnych rodzajów muzyki można wyszczególnić przede wszystkim pop, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród ludzi z różnych grup wiekowych. Muzyka pop to potoczna nazwa muzyki popularnej. Uwzględnia ona przede wszystkim muzykę komercyjną, ale nie tylko. Piosenki z tego gatunku zazwyczaj nie są skomplikowane i są dość melodyjne. W piosenkach występuje chwytliwy refren, który wpada w ucho.

Rock

Kolejnym popularnym gatunkiem muzycznym bez wątpienia jest rock. Rock jest chętnie słuchany przede wszystkim przez młodzież oraz młodych ludzi. W piosenkach rockowych duży udział ma perkusja, a także gitary elektryczne oraz basowe. Rockowa muzyka charakteryzuje się wysokim poziomem unikalności, dlatego ciężko ją odtworzyć. Wśród najchętniej słuchanych przedstawicieli muzyki rockowej można wyszczególnić takie zespoły jak The Beatles, The Rolling Stones, a także The Doors.

Blues

Popularny rodzaj muzyki to także blues, który wywodzi się z subkultury Afroamerykanów. Blues może występować w dość zróżnicowanych odmianach. Wśród nich wymienia się zarówno country blues, jak i urban blues, które różnią się między sobą brzmieniem. Country blues był popularniejszy na wsiach, a urban blues chętnie był słuchany w miastach. W piosenkach tego gatunku muzyki najczęściej można usłyszeć gitary oraz banjo, ale także fortepian, pianino oraz instrumenty dęte.

Soul

Bardzo podobnym gatunkiem muzyki do bluesa jest soul, w którym można znaleźć również odniesienia do takich rodzajów muzyki jak jazz, gospel oraz rhythm. Soulowe piosenki są bardzo spokojne i niezwykle klimatyczne. Ich teksty skłaniają do refleksji, dlatego są tak chętnie słuchane przez młodych ludzi. Soul z powodzeniem łączy się z innymi gatunkami muzycznymi. Ten rodzaj muzyki charakteryzuje się przede wszystkim bogatym brzmieniem, a także dynamicznością nastroju. W piosenkach tego typu można spotkać się także z wielogłosowym śpiewem.

R&B

Różne rodzaje muzyki obejmują także R&B, czyli rhythm and blues. W tym gatunku muzycznym można znaleźć odniesienia do pieśni religijnych, bluesa oraz jazzu. Rhythm and blues na początku był dość ubogi instrumentalnie, jednak w późniejszym czasie nabrał nieco komercyjnego brzmienia. W piosenkach tego gatunku można usłyszeć przede wszystkim gitary basowe, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie brzmienia muzyki tanecznej. Wśród przedstawicieli tego gatunku muzyki można wymienić na przykład The Coasters oraz Prince.

Jazz

Wymieniając najpopularniejsze gatunki muzyczne nie można zapomnieć również o jazzie, który występuje w różnych wariantach. Wśród nich można wskazać między innymi early jazz, hot jazz, a także jazz tradycyjny. W jazzowych piosenkach można usłyszeć między innymi takie instrumenty jak gitara, trąbka, puzon, perkusja. Jazz ma dość charakterystyczne brzmienie, dlatego z łatwością można go rozpoznać. Znanym przedstawicielem tego gatunku muzycznego jest Louis Armstrong.

Zobacz także: https://dobrebrzmienie.pl/tworcy-muzyki-tacy-jak-jimi-hendrix/

Udostępnij