dobrebrzmienie.pl

Blog o muzyce, wydarzeniach muzycznych i kulturze.

Instrumenty

Muzyka jako ważny element wychowania – jak zrobić instrument muzyczny grzechotka?

Muzyka jako ważny element wychowania – jak zrobić instrument muzyczny grzechotka?

Muzyka jest ważnym elementem życia każdego dziecka, ale nie wszystkie dzieci mają dostęp do profesjonalnych instrumentów. Samodzielne tworzenie instrumentów muzycznych z dziećmi może być świetnym sposobem na rozpoczęcie ich przygody z muzyką, wyrażenie kreatywności i wspólne spędzenie czasu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zrobić instrument muzyczny grzechotka lub inny bez angażowania dużych środków finansowych?
 • Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach?
 • Czy warto chodzić z dzieckiem do filharmonii?
 • Jak oswajać dziecko z dźwiękiem i muzyką?

Jak zrobić instrument muzyczny grzechotka lub inny bez angażowania dużych środków finansowych?

Robienie instrumentów muzycznych z dziećmi to świetna zabawa i doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu, a także do wspólnej nauki. Dlatego poniżej przedstawiamy proces tworzenia instrumentów muzycznych?

 1.  Wybierz materiały — może to być drewno, plastik lub inny trwały materiał, który jest bezpieczny dla dziecka.
 2. Zdecyduj jaki instrument chcesz zrobić — możesz zbudować grzechotkę, bębenek lub inny instrument.
 3. Wytnij materiały — użyj wycinarki lub piły.
 4. Połącz elementy — użyj do tego kleju.
 5. Dodaj elementy ozdobne — wstążki, koraliki itp.
 6. Zamontuj struny lub inne elementy — w zależności od rodzaju instrumentu, który chcesz stworzyć.
 7. Grajcie i bawcie się wspólnie z dzieckiem.

Dzieciom można pokazać, jak wykorzystać różne materiały, aby stworzyć instrument muzyczny. Można również zorganizować konkurs, kto zrobi najlepszy instrument. Robienie instrumentów muzycznych z dziećmi może być również świetnym sposobem na uczenie ich podstaw muzyki. Dzieci poznają różne rodzaje instrumentów, dowiadują się, jak się na nich gra i jak można je wykorzystać do tworzenia muzyki. To też dobra okazja do nauki podstaw komponowania, tworzenia melodii i wykorzystywania instrumentów do budowania nastroju. Robienie instrumentów muzycznych z dziećmi może być również doskonałym sposobem na zachęcenie ich do tworzenia własnej muzyki.

Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach?

Nauka gry na instrumencie pozytywnie wpływa na rozwój i wychowanie dzieci. Ten proces wymaga wysiłku, dlatego dzieci uczące się gry na instrumencie szybciej osiągają sukcesy, rozwijają swoje umiejętności, są bardziej zmotywowane i jednocześnie uczą się samodyscypliny. Gra na instrumencie może również ułatwić dziecku naukę języków obcych, ponieważ pomaga w zdobywaniu umiejętności takich jak koncentracja, wytrwałość i samokontrola. Wreszcie, gra na instrumencie wywołuje pozytywne emocje, dzięki którym dzieci doświadczają radości i satysfakcji, szczególnie gdy osiągają postępy w grze.

Czy warto chodzić z dzieckiem do filharmonii?

Oglądanie i słuchanie koncertów w filharmonii może być bardzo przyjemnym doświadczeniem dla dziecka. Koncerty są dobrym sposobem na to, aby nauczyć maluchy szacunku dla muzyki oraz kultury. Dzieci obserwują, jak wygląda orkiestra symfoniczna i prawdziwy koncert. Może to być świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Warto jednak wybierać koncerty skierowane właśnie dla dzieci.

Jak oswajać dziecko z dźwiękiem i muzyką?

Zacznij od prostych rytmów i dźwięków. Spróbuj zagrać proste melodie i rytm na bębenku, flecie, gitarze lub innym instrumencie. Powoli dodawaj do tego nowe dźwięki i melodie. Ucz dziecko podstaw słuchania muzyki i interpretacji dźwięków. Wskazuj mu różne instrumenty i pozwalaj odgadywać, jakie dźwięki one wydają. Pozwól dziecku uczestniczyć w koncertach lub wydarzeniach muzycznych, a potem rozmawiajcie o swoich wrażeniach.

Warto wplatać muzykę do zabaw, tańczyć do ulubionych utworów i słuchać jak najwięcej muzyki oraz uczyć dziecko komponowania. Dobrym pomysłem jest tworzenie przez dziecko własnych melodii i utworów za pomocą instrumentów lub programów komputerowych.

Udostępnij