Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Hymn Włoch – tekst Canto degli Italiani

9 sierpnia 2024 hymn włoch interpretacja


Hymn Włoch, znany również jako „Pieśń Włochów” lub „Inno di Mameli”, jest potężnym symbolem jedności narodowej i dążeń niepodległościowych. Tekst tego patriotycznego dzieła powstał w burzliwym okresie Wiosny Ludów w 1847 roku, gdy fala rewolucji ogarnęła wiele państw europejskich. We Włoszech zrodziło się wtedy pragnienie wyzwolenia spod obcej dominacji i zjednoczenia rozproszonych ziem włoskich w jedno niepodległe państwo.

Hymn Włoch – tekst

Fratelli d’Italia,
l’Italia s’è desta,
dell’elmo di Scipio
s’è cinta la testa.
Dov’è la Vittoria?
Le porga la chioma,
ché schiava di Roma
Iddio la creò.

Fratelli d’Italia,
l’Italia s’è desta,
dell’elmo di Scipio
s’è cinta la testa.
Dov’è la Vittoria?
Le porga la chioma,
ché schiava di Roma
Iddio la creò.

Stringiamci a coorte,
siam pronti alla morte.
Siam pronti alla morte,
l’Italia chiamò.
Stringiamci a coorte,
siam pronti alla morte.
Siam pronti alla morte,
l’Italia chiamò!

Młody Poeta i Jego Rewolucyjny Manifest

Autorem słów przyszłego hymnu był Goffredo Mameli, młody poeta z Genui, który żarliwie wierzył w ideały wolności, równości i braterstwa. Zaledwie dwudziestoletni Mameli porzucił studia filozoficzne, by w pełni poświęcić się walce o wyzwolenie swojej ojczyzny. Był zwolennikiem Giuseppe Mazziniego, przywódcy Risorgimenta – ruchu zjednoczeniowego, który miał doprowadzić do powstania zjednoczonego państwa włoskiego.

W domu amerykańskiego konsula w Genui, Mameli zaimprowiozwał na prośbę gości tekst wiersza, który później stał się słowami hymnu narodowego. Kilka dni później, podczas wizyty w Turynie, jego przyjaciel Michele Novaro skomponował muzykę do tych rewolucyjnych słów.

Pierwsze Wykonanie i Zakaz Cenzury

10 grudnia 1847 roku był dniem przełomowym dla włoskiego ruchu niepodległościowego. Podczas demonstracji w Genui po raz pierwszy publicznie wykonano „Pieśń Włochów”. Śpiewanie tego utworu było wówczas aktem niemal wywrotowym, zagrożonym karą więzienia przez władze sabaudzkie. Jednak ta patriotyczna pieśń szybko zyskała ogromną popularność wśród Włochów, stając się symbolem ich dążeń do wolności i jedności.

Symbolika i Nawiązania Historyczne w Tekście Hymnu

Słowa „Pieśni Włochów” są niezwykle bogate w symbolikę i nawiązania do chwały dawnej Italii oraz jej walk o niepodległość. Każda zwrotka zawiera głębokie odniesienia do wydarzeń i postaci, które wywarły piętno na historii Półwyspu Apenińskiego.

Nawiązania do Starożytnego Rzymu

W pierwszej zwrotce Mameli personifikuje Włochy jako wojownika gotowego do walki, „zdobionego hełmem Scypiona”. To bezpośrednie nawiązanie do Scypiona Afrykańskiego Starszego, który w 202 roku p.n.e. odniósł decydujące zwycięstwo nad Kartaginą w bitwie pod Zamą, kończąc II wojnę punicką. Autor hymnu pragnie, by jego ojczyzna odniosła podobny triumf w dążeniu do wolności, „zrzucając jarzmo niewoli, które nałożył na nią Rzym”.

Bitwy o Niepodległość Włoch

Kolejne zwrotki przywołują kluczowe momenty w walce o zjednoczenie Włoch. Mameli wspomina bitwę pod Legnano w 1176 roku, w której Liga Lombardzka pokonała cesarza Fryderyka Barbarossę, a także heroiczną obronę Florencji przez Francesco Ferrucciego przeciwko wojskom Karola V w 1530 roku.

Ponadto pieśń nawiązuje do powstania ludowego w Genui, zainicjowanego przez chłopca o pseudonimie Balilla, który wszczął bunt przeciwko Austriakom. Autor hymnu przypomina również o „Nieszporach Sycylijskich” – antyfrancuskim powstaniu na Sycylii w 1282 roku, które wybuchło w odpowiedzi na dźwięk wieczornych dzwonów.

Solidarność z Walką Polską

W ostatniej zwrotce Mameli wyraża solidarność z walką Polaków o niepodległość, łącząc ich los z dążeniami Włochów. Poeta pisze o „krwi polskiej” przelanej w walce przeciwko Austrii i Rosji, wrogom również pragnącym zniszczyć Włochy. Ten wers jest symbolicznym gestem braterstwa między dwoma narodami zmagającymi się z obcą dominacją.

Długa Droga do Oficjalnego Uznania

Choć „Pieśń Włochów” od samego początku zyskała ogromną popularność wśród patriotów, droga do jej oficjalnego uznania jako hymnu narodowego była długa i kręta.

Okres Zjednoczonych Włoch

Po zjednoczeniu Włoch w 1861 roku oficjalnym hymnem państwowym został „Marsz Królewski” (Marcia Reale), skomponowany dla dynastii sabaudzkiej. „Pieśń Włochów” była postrzegana przez niektóre kręgi jako zbyt rewolucyjna, co sprawiło, że nie została wówczas wybrana jako hymn zjednoczonych Włoch.

Okres Faszystowski i II Wojna Światowa

W okresie faszystowskim znaczenia nabrały pieśni gloryfikujące reżim Mussoliniego, takie jak „Giovinezza”. Dopiero po klęsce faszyzmu i ustanowieniu Republiki Włoskiej w 1946 roku „Pieśń Włochów” została uznana za tymczasowy hymn narodowy.

Oficjalne Uznanie w 1948 roku

Ostatecznie, po długich debatach i rozważaniu innych propozycji, w 1948 roku „Pieśń Włochów” Goffredo Mamelego została oficjalnie zatwierdzona jako hymn Republiki Włoskiej. Ten akt prawny uhonorował patriotyczny utwór, który przez dziesięciolecia towarzyszył Włochom w ich dążeniach do wolności i jedności.

Interpretacja Tekstu: Wezwanie do Działania i Jedności

Analizując tekst „Pieśni Włochów”, łatwo dostrzec, że jest to potężne wezwanie do działania i zjednoczenia sił w imię wspólnego celu – wyzwolenia Włoch spod obcej dominacji.

Motyw Przebudzenia i Gotowości do Walki

Już w pierwszej zwrotce Mameli przedstawia Włochy jako naród, który się „przebudził” i jest gotowy do walki o swoją wolność. Wezwanie „Zewrzyjmy szeregi, gotowi na śmierć” jest bezpośrednim apelem do poświęcenia i determinacji w obliczu nadchodzącej batalii.

Potęga Jedności i Wspólnej Sprawy

W kolejnych wersach poeta podkreśla, że siłą Włochów jest ich jedność. Nawiązując do długiej historii podziałów i upokorzeń, wzywa do zjednoczenia się pod jedną flagą i wspólną nadzieją na zbudowanie niepodległego państwa. Mameli akcentuje, że tylko w jedności i miłości naród włoski odnajdzie „drogi Pana” – czyli ścieżkę do prawdziwej wolności.

Inspiracja z Przeszłości i Nadzieja na Przyszłość

Liczne odniesienia do bitew i bohaterskich czynów z przeszłości mają na celu zainspirować Włochów do kontynuowania walki o niepodległość. Mameli przywołuje ducha dawnych zwycięstw, sugerując, że jeśli naród podąży śladami swoich przodków, to „któż radę mu da?”.

Jednocześnie ostatnia zwrotka wyraża nadzieję na lepszą przyszłość, w której „najemne miecze” wrogów staną się „ciennymi trzcynami”, a „Austriacki orzeł straci swe pióra”. Obraz „wypalonego serca” wroga jest metaforą ostatecznego triumfu sprawiedliwej sprawy Włochów.

Podsumowanie: Trwały Symbol Ducha Narodu

„Pieśń Włochów” Goffredo Mamelego jest niezwykle bogatym dziełem, które łączy w sobie patriotyczne uczucia, nawiązania historyczne oraz potężne wezwanie do walki o wolność i jedność. Przez dziesięciolecia ten utwór towarzyszył Włochom w ich zmaganiach o niepodległość, stając się trwałym symbolem ducha narodu.

Choć droga do oficjalnego uznania hymnu była długa i kręta, ostatecznie „Pieśń Włochów” zajęła należne jej miejsce jako potężny manifest jedności Włochów. Dziś ten niezwykły utwór wciąż wzbudza emocje i dumę wśród Włochów na całym świecie, przypominając o ich burzliwej historii i nieustannym dążeniu do wolności.

Redakcja dobrebrzmienie.pl

Bartek, niewątpliwie dusza redakcji na DobreBrzemienie.pl, to pasjonat muzyki, instrumentów i hobby. Jego misją jest dostarczanie czytelnikom najbardziej inspirujących treści, które pochłaniają wszystkich, którzy kochają dobre brzmienie życia. Bartek to nie tylko redaktor, lecz także meloman z wyjątkowym uchem do nowych dźwięków i talentem do wyłapywania najświeższych trendów muzycznych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rihanna diamonds tekst
anna jantar nic nie może wiecznie trwać tekst
take me to church tekst

Jesteś zainteresowany reklamą?

take me to church tekst