Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Jak akustyka pomieszczenia wpływa na wybór kolumn głośnikowych?

26 czerwca 2023 akustyka pomieszczenia

Różny sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych w pomieszczeniu uzależniony jest od wielu czynników, takich jak kształt pomieszczenia, a także wysokość. Odpowiednie rozstawienie kolumn głośnikowych będzie mieć wpływ na dźwięk, który rozchodzi się w pomieszczeniu. Nawet najdroższe zestawy głośników nie będą spełniały swojej powinności, jeśli nie będą dostosowane do akustyki w konkretnym pomieszczeniu.

Co ma największy wpływ na akustykę w pomieszczeniu?

Uzyskanie najczystszych dźwięków, to marzenie niejednego fana muzyki, któremu zależy na stworzeniu pomieszczenia do odsłuchu muzyki we własnym domu. Akustyka pomieszczenia zależna jest od wielu czynników i to właśnie one odgrywają największa rolą na decyzję dotyczącą zakupu głośników. Do podstawowych zmiennych, które mają wpływ, na rozchodzenie się dźwięków należą:

  • wielkość pomieszczenia,
  • wysokość pomieszczenia,
  • rozmieszczenie mebli,
  • materiały wykorzystane w pomieszczeniu,
  • osoby przebywające wewnątrz pomieszczenia.

Biorąc pod uwagę te wszystkie rzeczy, należy szukać zestawów, które poradzą sobie w określonej wielkości pomieszczeniu. Oczywiście do odsłuchu nie wystarczy sam zestaw, a kluczowej jest również jego rozmieszczenie, dlatego to również należy wziąć pod uwagę, decydując się na głośniki. Nietrafionym zakupem mogą być kolumny, które w zależności od modelu i parametrów ze względu rozmieszczenia pomieszczenia będą za mocno od siebie oddalone lub będą położone zbyt blisko.

W jaki sposób dobrać moc głośników do konkretnego pomieszczenia?

Starając się dobrać kolumny do konkretnego pomieszczenia, najważniejszym elementem jest kubatura wnętrza. To ona ma największy wpływ na sposób rozchodzenia się dźwięku. Choć wiele osób kieruje się wyłącznie wielkością powierzchni, to kubatura odgrywa niebagatelną rolę w końcowym efekcie. Dla sumy kanałów poziom nagłośnienia powinien wynosić 1,2 W/ m³. W przypadku głośników subniskotonowych poziom nagłośnienia powinien wynosić 4,5 W/m³. Niestety bardzo często okazuje się, że zmiana miejsca zamieszkania wiąże się też z koniecznością zmiany głośników, które w nowym miejscu nie nie spełniają swojej funkcji. Oczywiście problem nie tkwi w samych głośnikach, a w braku dopasowania ich do pomieszczenia, w którym się znalazły. Przed zakupem głośników, należy dokładnie zmierzyć pokój, nie pomijając wysokości, dzięki której otrzymamy dokładną kubaturę pomieszczenia. Tylko w ten sposób zyskamy w gwarancje zadowolenia i dobrze dopasowane głośniki, które idealnie sprawdzą się w docelowym pokoju.

Kształt pomieszczenia  – co warto o nim wiedzieć?

Zdecydowanie bardziej ustawne są pomieszczenia o kształcie prostokąta. Nie tylko ze względu na rozstaw mebli, ale także ze względu na rozchodzącą się po pomieszczeniu falę dźwiękową. Do najmniej optymalnych kształtów należą natomiast pomieszczenia w kształcie kwadratu, a także trapezu. Takie pomieszczenia potrzebują specjalnej aranżacji akustycznej, a także odpowiedniego ustawienia głośników. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku pomieszczeń prostokątnych, do których zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiednie nagłośnienie.

Zobacz także: https://dobrebrzmienie.pl/jak-glosno-mozna-sluchac-muzyki-w-ciagu-dnia/

Co kupić dziadkom na święta?

Redakcja dobrebrzmienie.pl

Bartek, niewątpliwie dusza redakcji na DobreBrzemienie.pl, to pasjonat muzyki, instrumentów i hobby. Jego misją jest dostarczanie czytelnikom najbardziej inspirujących treści, które pochłaniają wszystkich, którzy kochają dobre brzmienie życia. Bartek to nie tylko redaktor, lecz także meloman z wyjątkowym uchem do nowych dźwięków i talentem do wyłapywania najświeższych trendów muzycznych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

parkiet taneczny
Czym jest efekt gitary elektrycznej
Jakbym Zjadł Mentosy i Popił Je Colą - tekst piosenki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakbym Zjadł Mentosy i Popił Je Colą - tekst piosenki