Strona główna
Hobby
Tutaj jesteś

Jak wybrać instrument do nauki gry? – podział instrumentów muzycznych

29 kwietnia 2023 podział instrumentów muzycznych

Chęć tworzenia muzyki jest bardzo dobrym pomysłem. Jednak wielu ludzi staje przed pytaniem, na jakim instrumencie chcieliby się uczyć i grać. Decyzję należy bardzo dokładnie przemyśleć. To przecież kładzie muzyczny fundament pod dalszą muzyczną ścieżkę. Jednocześnie te podstawowe względy decydują o tym, czy granie da nam szczęście, czy spowoduje frustrację. W tym celu warto przede wszystkim znać podział instrumentów muzycznych.

W tym artykule omawiamy grupy instrumentów:

Jakie są grupy instrumentów?

Grupy instrumentów można przeglądać w różnych kategoriach. Przede wszystkim istnieje klasyfikacja rodzajowa, która opiera się na konstrukcji. Temat rozwija się z zupełnie innej perspektywy, gdy weźmie się pod uwagę, które grupy instrumentów zwykle grają razem w jakim ustawieniu, a przede wszystkim, dlaczego i z jakiego powodu grają razem. Grupy instrumentów są często określane jako rodziny instrumentów.

Instrumenty dęte drewniane

Prawie każdy dość wcześnie zetknął się z fletem prostym jako jednym z typowych instrumentów dętych drewnianych. Warto zauważyć, że przynależność do grupy instrumentów dętych drewnianych zwykle nie odnosi się do materiału, z którego sam instrument jest wykonany. Raczej w większości przypadków chodzi o rodzaj dźwięku, jaki wydaje instrument. I właśnie dlatego w tej grupie znajduje się również saksofon, a także klarnet, obój i fagot. Do której grupy instrumentów należy flet? Popularny flet to także instrument dęty drewniany, zwłaszcza że poprzedników dzisiejszych modeli wykonywało się z drewna.

Instrumenty dęte blaszane

Ta sama zasada dotyczy instrumentów dętych blaszanych. W tej grupie znajdują się między innymi trąbka, tuba, puzon, róg i wiele innych. Nazewnictwo instrumentów dętych blaszanych jest również oparte na produkcji tonu. Chociaż te instrumenty są zwykle wykonane z metalu, nie jest to główny powód ich przynależności do rodziny. Na instrumentach dętych blaszanych gra się zwykle za pomocą metalowego ustnika.

Instrumenty szarpane

Do instrumentów szarpanych można by przypisać wszystkie instrumenty smyczkowe. Jednak nie byłoby to poprawne. To, do jakiej grupy instrumentów należą, zależy od możliwego sposobu gry. Gitara i harfa są uważane za instrumenty szarpane, chociaż możliwe i powszechne są również zupełnie inne sposoby gry. Gitara elektryczna jest zaliczana do instrumentów szarpanych, chociaż prawdopodobnie nigdy nie bywa „szarpana”.

Instrumenty strunowe

Tak zwane instrumenty szarpane różnią się od instrumentów smyczkowych. Do grupy instrumentów smyczkowych zalicza się skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Są to najbardziej znane i rozpowszechnione instrumenty z tej rodziny. Na tych instrumentach nie gra się wyłącznie smyczkiem. Istnieje wiele innych technik gry, ale jest to najpowszechniejszy sposób grania.

Instrumenty klawiszowe

Instrumenty klawiszowe mają klawiaturę. W tej grupie instrumentów znajdują się między innymi fortepian, akordeon, organy, keyboard. Akordeon i keyboard są szczególnie polecane dla początkujących.

Instrumenty perkusyjne

Jeśli chcesz wyładować się fizycznie, to grupa instrumentów perkusyjnych z pewnością Ci to ułatwi. Gra na trójkącie nie jest jeszcze obszernym treningiem, ale wiąże się z bębnami, ksylofonem, talerzami i wieloma innymi. Kompletny zestaw perkusyjny to niejako połączenie szerokiej gamy instrumentów perkusyjnych. Jeśli należysz do osób, które rytm mają we krwi, instrument perkusyjny może być dla Ciebie optymalnym wyborem.

Zobacz także: https://dobrebrzmienie.pl/jak-napisac-piosenke/

Co kupić dziadkom na święta?

Redakcja dobrebrzmienie.pl

Bartek, niewątpliwie dusza redakcji na DobreBrzemienie.pl, to pasjonat muzyki, instrumentów i hobby. Jego misją jest dostarczanie czytelnikom najbardziej inspirujących treści, które pochłaniają wszystkich, którzy kochają dobre brzmienie życia. Bartek to nie tylko redaktor, lecz także meloman z wyjątkowym uchem do nowych dźwięków i talentem do wyłapywania najświeższych trendów muzycznych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pozytywne skutki uprawiania joggingu 
Drzwi samochodowe a komfort jazdy
jazda na rolkach

Jesteś zainteresowany reklamą?

jazda na rolkach