Dowiedz się więcej
  • SSL Bezpieczne zakupy

  • 14 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Najlepsze marki

Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Coś się popsuło 0
Coś się popsuło

Najczęstsze usterki w gitarach (wszelkiego rodzaju basowe, elektryczne, klasyczne) są ukryte w gryfie. Zazwyczaj jest to związane ze złą krzywizną gryfu. Najprostszą do naprawy jest przypadłość gdy gryf przybiera kształt tzw."łódki" i jest wklęsły lub wypukły.
Jeżeli jest wypukły, struny w niskich pozycjach oraz w okolicach połowy gryfu brzęczą ponieważ ich akcja jest zbyt niska a struny kładą się na progach powodując nieprzyjemne brzęczenie czy w skrajnych przypadkach nawet tłumienie nie pozwalające na wydobycie dźwięku.
Z kolei jeżeli gryf jest wklęsły wtedy akcja strun zwiększa się obniżając komfort gry oraz powodując nadstrajanie - przy każdym dociśnięciu struny podwyższamy dźwięk co może powodować niestrojenie ze sobą dźwięków wydobywanych podczas gry.

W przypadku takiej usterki wystarczy odpowiednia regulacja krzywizny gryfu za pomocą pręta regulacyjnego. Nie ma określonej reguły jak wygląda idealnie wyregulowany gryf ponieważ jest to sprawa indywidualna : niektórzy wolą mieć struny wyżej kosztem komfortu gry inni niżej.

Dlatego sugerujemy przetestowanie instrumentu po takiej regulacji. Taką regulację można uzyskać w naszym sklepie do czego serdecznie zapraszamy.

Kolejną usterką związaną z gryfem jest "pofalowany gryf". Tutaj mamy do czynienia z częściową wypukłością gryfu najczęściej w okolicach 14 progu. Wtedy efekt brzęczenia czy wręcz tłumienia strun występuje wyżej od, za "wadliwym" progiem. Najczęściej jest to wynikiem złych warunków używania instrumentu. Wiąże się to ze zbytnim przesuszeniem drewna z którego jest wykonany instrument. Pod wpływem małej wilgotności drewno się kurczy a płyt wierzchnia gitary się zapada, ciągnąc doklejony do niej koniec podstrunnicy. W ten sposób w miejscu łączenia się gryfu i korpusu na podstrunnicy tworzy się garb.
Często można naprawić tą usterkę poprzez zwiększenie wilgotności powietrza w którym znajduje się gitara do 42-55%. Po jakimś czasie gitara powinna wrócić do swojej poprawnej kondycji. Temu procesowy mogą pomóc odpowiednie nawilżacze które wkłada się do otworu rezonansowego gitar akustycznych i schowanie ich do futerału.

KUP NAWILŻACZ DO GITARY

KUP NAWILŻACZ DO GITARY

Na przesuszenie trzeba reagować szybko w przeciwnym wypadku szkody stają się nieodwracalne dlatego warto już na początku użytkowania instrumentu zaopatrzyć się w miernik wilgotności powietrza i kontrolować jakość otoczenia w którym znajduje się nasz instrument.

KUP MIERNIK WILGOTNOŚCI


Jeżeli w twojej gitarze występują takie zjawiska jak:

- brzęczenie strun
- wysoka akcja strun
- gitara nie trzyma stroju
- ostre końce progów
- smażenie po podłączeniu do wzmacniacza

Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu gdzie postaramy się pomóc w naprawie instrumentu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl