dobrebrzmienie.pl

Blog o muzyce, wydarzeniach muzycznych i kulturze.

Muzyka

Rytm co to? Odpowiadamy

Rytm co to? Odpowiadamy

Co to jest rytm w muzyce?

Wiele osób chce grać na różnych instrumentach w sposób świadomy. Poza samą grą trzeba jeszcze znać teorię muzyki. Bardzo istotne jest poznanie zasad rytmu oraz metrum. Posiadanie takiej wiedzy ułatwi grać utwory bądź tworzyć proste improwizacje oraz melodie. Warto zaznaczyć, że rytm to stały element ludzkiego życia. Przeważnie ludzie nie zastanawiają się nad tym, że towarzyszy on każdego dnia. Dobrym przykładem jest to, że serce bije w jakimś rytmie. Przykładów tego typu jest wiele. Wskazówki zegara również poruszają się w określonym rytmie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w muzyce rytm odpowiada za uporządkowanie dźwięków w czasie. Nie każda osoba wie o tym, co sprawia, że jedne trwają krócej, a drugie dłużej. Spowodowane jest to wartościami rytmicznymi. To od nich zależny jest czas trwania różnych dźwięków.

Co trzeba wiedzieć o rytmie?

Warto znać pięć podstawowych wartości rytmicznych. Mowa tutaj o całej nucie, półnucie, ćwierćnucie, ósemce, a także szesnastce. Okazuje się, że każda następna wartość jest krótsza o połowę. Cała nuta jest najdłuższą wartością. Liczy się ją do czterech. Kolejno jest półnuta. Ją liczy się do dwóch. Co istotne, jest ona dwa razy krótsza od całej nuty. W skrócie oznacza to, iż w całej nucie zmieszczą się dwie półnuty. Następna jest ćwierć nuta. Trzeba liczyć ją do jednego. Analogicznie jest ona dwa razy krótsza od półnuty. Dlatego w jednej półnucie zmieszczą się dwie ćwierć nuty.

Trzeba jeszcze powiedzieć nieco o ósemkach. Sporo osób zastanawia się, w jaki sposób policzyć ósemkę. Najlepiej zastosować literkę ,,i”. Dzięki niej można rozdrobnić cyfry. Bardzo dobrze wyjaśnia się to na przykładzie dwóch ósemek. W jednej ćwierćnucie zmieszczą się dwie ósemki, a na pierwszą ósemkę przypada cyfra 1, a na kolejną litera ,,i”, co powinni pomóc w zobrazowaniu liczenia ósemki.

Rytm co to? Jakie są jego zasady?

Bardzo istotnym elementem jest również metrum. Odpowiada on za porządkowanie wszelkich wartości rytmicznych. Warto zaznaczyć, że metrum złożone jest z dwóch cyfr. Wyglądem przypomina nieco ułamek. Trzeba jednak pamiętać, że między takimi cyframi nie ma kreski ułamkowej. Co ważne, górna cyfra podpowiada, ile wartości rytmicznych ma znajdować się w takcie. Nie każda osoba wie jednak, czym jest takt. Okazuje się, że mowa tutaj o odcinku wyznaczonym na pięciolinii, który ma swój początek oraz koniec. Wyznacza się go przez pionowe kreski nazywane najczęściej kreskami taktowymi. Na początku oraz na końcu znajdują się uporządkowane wartości rytmiczne.

Zobacz także: https://dobrebrzmienie.pl/co-znaczy-cover-w-muzyce/

Udostępnij